Filtry poprawiają jakość wody w domu, dlatego zaleca się ich stosowanie przede wszystkim w przypadku korzystania z własnego ujęcia. Usuwają one różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie czy bakterie. Na rynku znajdziesz wiele typów filtrów różniących się od siebie sposobem działania czy miejscem montażu. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź, które będą odpowiednie do Twojego domu.
Jaki sposób oczyszczania wody wybrać?
Jednym z najistotniejszych parametrów, który trzeba uwzględnić przy wyborze filtra, jest sposób jego działania. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju zanieczyszczeń chcesz się pozbyć. Poznaj najpopularniejsze typy filtrów, które znacząco poprawią jakość wody w Twoim domu.
Filtry zmiękczające wodę
Twarda woda zawiera duże ilości wapnia i magnezu. Jej spożywanie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednak może ona stanowić zagrożenie dla instalacji grzewczych oraz wodociągowych. Powoduje powstawanie kamienia kotłowego, który osadza się wewnątrz rur i sprzętów AGD, co może prowadzić do poważnych awarii. Twarda woda ma także negatywny wpływ na stan skóry i włosów, gdyż może powodować przesuszenie oraz podrażnienie.
Jeśli zauważyłeś:
- osad wewnątrz czajnika,
- zacieki na bateriach i urządzeniach sanitarnych,
- jasne zacieki na naczyniach wyjmowanych ze zmywarki,
- zwiększone zużycie detergentów,
może to oznaczać, że woda w Twoim domu jest zbyt twarda. Aby pozbyć się tego problemu, zamontuj wysokiej jakości zmiękczacze ze złożami jonowymiennymi zamieniającymi wapń i magnez w obojętne jony sodu. Dzięki temu procesowi zapobiegniesz powstawaniu szkodliwego osadu kamiennego.
Filtry węglowe
Jeżeli zależy Ci na usunięciu różnych zanieczyszczeń z wody oraz na jej skutecznym uzdatnianianiu, postaw na filtry węglowe. Eliminują one zanieczyszczenia organiczne, usuwają chlor oraz polepszają zapach, smak i barwę wody. Złożem aktywnym jest w nich węgiel aktywowany, który dodatkowo może być wzbogacony stopami miedzi, cynku lub srebra, dzięki czemu będzie również działać bakteriobójczo.
Lampy sterylizujące UV
Aby zapewnić skuteczną ochronę przed wirusami, bakteriami i innymi patogenami, które mogą znajdować się w wodzie, pomyśl o montażu w swoim domu lampy UV. Emituje ona promieniowanie ultrafioletowe neutralizujące niebezpieczne mikroorganizmy. Zaletą tego sposobu uzdatniania wody jest to, że nie wymaga on stosowania środków chemicznych. Lampy UV są szczególnie zalecane do domów jednorodzinnych korzystających ze studni głębinowej lub kopanej. Pozyskiwana z nich woda, w przeciwieństwie do tej dostarczanej wodociągami, nie podlega systematycznym kontrolom jakości. Właściciel ujęcia musi więc samodzielnie zadbać o to, aby była czysta i bezpieczna. Lampy UV mogą współpracować np. z systemem filtrów węglowych, co zapewni najwyższą jakość wody i najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami.
Filtry odżelaziające i odmanganiające
Zbyt wysokie stężenie żelaza i manganu może sprawiać, że woda będzie mętna oraz nabierze pomarańczowej lub brązowej barwy. Aby przywrócić jej odpowiednie właściwości, możesz zastosować filtry odżelaziające oraz odmanganiające. Zastosowane w nich złoża utleniają nadmiar pierwiastków, dzięki czemu woda traci nietypowy kolor oraz niewłaściwą mętność. Ponadto takie filtry bardzo często usuwają z niej również amoniak i siarkowodór.
Filtry mechaniczne
Jeśli chcesz zastosować w swoim domu zmiękczacze, odżelaziacze i odmanganiacze, pomyśl także o filtrach mechanicznych, czyli sedymentacyjnych. Są one odpowiedzialne za wstępną filtrację i zatrzymywanie zanieczyszczeń o wielkości do 1 mikrona, dzięki czemu mogą wyłapywać cząsteczki i tym samym zapobiegać przedostawaniu się ich do urządzeń filtrujących, co mogłoby powodować ich uszkodzenia. Filtry mechaniczne najczęściej są wyposażone we wkłady:
- piankowe,
- siatkowe,
- sznurkowe.
Aby zapewnić skuteczną ochronę systemu filtracji, należy je wymieniać średnio co 3–6 miesięcy.
Filtry osmotyczne
Filtry z odwróconą osmozą to skuteczne rozwiązanie do kompleksowego oczyszczania wody z metali ciężkich, wirusów, bakterii oraz innych związków. W przypadku najlepszych modeli dostępnych na rynku redukcja zanieczyszczeń wynosi nawet 99,8%.
Zanieczyszczona woda w pierwszej kolejności przechodzi przez wkłady wstępne. Następnie jest ona wtłaczana pod ciśnieniem do membrany. Po jej oczyszczeniu jest przepuszczana przez wkłady liniowe, które ją mineralizują. Dzięki temu woda jest nie tylko czysta, lecz także zostaje wzbogacona odpowiednim stężeniem wapnia i magnezu.
Dzbanki filtrujące
Zdecydowanie najprostsze, a zarazem najpowszechniejsze są dzbanki filtrujące. Oczyszczają one wlewaną do nich wodę, która najczęściej przechodzi przez specjalny wkład z węglem aktywowanym. Takie dzbanki mogą usuwać z wody chlor oraz jony wapnia, a także niektóre metale ciężkie.
Gdzie zamontować filtr w domu?
Wybierając filtr do wody w domu, musisz wybrać miejsce jego montażu. Do wyboru masz następujące rozwiązania:
- filtry na cały dom – w przypadku budynków korzystających z wodociągów umieszcza się je tuż za wodomierzem, a w domach z własnym ujęciem – zaraz za wejściem wody do obiektu. To wygodne rozwiązanie, gdyż niweluje zanieczyszczenia, zanim te dotrą do dalszych części instalacji;
- filtry kuchenne – w tej kategorii wyróżnia się filtry podzlewozmywakowe oraz nakranowe. Pierwsze z nich są montowane w szafce pod zlewem. Składają się z 2 lub 3 korpusów wypełnionych wkładami mechanicznymi oraz węglowymi. Z kolei filtry nakranowe są montowane bezpośrednio na wylewce baterii. Na rynku są też dostępne filtry lodówkowe i przeznaczone do zmywarek;
- filtry łazienkowe – są to przede wszystkim filtry węglowe przeznaczone do montażu przy wannie lub kabinie prysznicowej oraz w pralkach. Eliminują one osady kamienne, które mogą prowadzić do niszczenia armatury i sprzętów AGD.
Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie będzie odpowiednie do Twojego domu, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci właściwie dobrać rodzaj filtra oraz miejsce jego montażu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra do domu?
Wybierając zestaw filtrów do wody, przede wszystkim zwróć uwagę na ich wydajność. Przy tym należy uwzględnić liczbę domowników oraz częstotliwość korzystania z wody. Standardowe filtry węglowe kuchenne mają wydajność na poziomie 100–200 l na godzinę, co powinno w zupełności wystarczyć w przypadku domu, który zamieszkują 4 osoby.
Nie bez znaczenia jest także rozmiar urządzeń filtrujących. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli przeznaczonych do montażu w szafkach kuchennych. Przed zakupem upewnij się, że wybrany model bez przeszkód zmieści się pod zlewem.
Wybór systemu filtrowania wody do domu nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim musisz określić, jakie zanieczyszczenia mogą w niej występować. To właśnie z tego względu zaleca się wcześniejsze przeprowadzenie badania próbki wody. Specjalistyczna analiza pozwoli ocenić, czy są w niej niebezpieczne mikroorganizmy lub występuje podwyższone stężenie wapnia bądź magnezu. Właściwie dobrany system filtrujący zapewni Ci dostęp do świeżej i czystej wody!
Dodaj komentarz